>

U21 v polovině sezóny

Pavel Chadim, 02.07. 2019 Aktuality

       Před letošní sezonou se lehce pozměnila pravidla pro nejstarší mládežnickou kategorii. Omezili se cizinci a kromě playoffu se povolili maximálně 2 hráči do 23 let.  Zimní přípravu v tělocvičně, a s Přemkem Chroustem v posilovně, jsme zakončili společným  pobytem na horách v Koutech nad Desnou. Zde jsme zvolili kapitána Martina Klanicu a jeho asistenty, vytyčili si společné cíle sezóny. Po čtyřech vítězstvích v kategorii U21 v řadě se samozřejmě  snaha o další obhajobu nabízí. K tomu jsme si přidali ještě jedno velké sousto. Pokusit se vyhrát jako první převážně mládežnický tým druhou nejvýznamnější mužskou soutěž - Český baseballový pohár. Chlapci byli lehce překvapeni, ale harmonogram roku přijali. My jako realizační tým jsme si dali samozřejmě k týmových cílům ještě  paralelní cíle v podobě rozvoje hráčů a jejich uplatnění ve vyšších českých ligách, reprezentacích, případně v zahraničí.    

 

     Základní část U21 soutěže rozhodně nebyla jednoduchá, šest týmů bojovalo vyrovnaně o horní nadstavbovou čtyřku.  Některé zápasy jsme museli lehce obětovat pro možný úspěch ve zmíněném ČBP,  chyběli nejstarší  Filip Čapka studující na americké škole a Honza Nebenfuhr hostující v Olympii Blansko. Díky tomu dostali příležitost pomoci i mladší hráči z řad juniorů, kterým tato zkušenost zase mohla pomoci v jejich soutěžích a jejich rozvoji. Nakonec jsme o skóre základní část vyhráli, ale tři týmy měli stejný poměr výher a proher, čtvrté postupující Arrows mělo jen o jednu prohru více.

 

     Český baseballový pohár mužů jsme v této části sezóny brali jako hlavní cíl. V prvním kole nám nalosovali  extraligové Blansko a do stejné části pavouka k naší nelibosti i A tým Draků. Soupisku pro Pohár jsem posílili 5-ti staršími hráči, včetně mé osoby, ze dvou důvodů.  Pro případ zranění a těch nebylo málo. Nejdéle chyběli  Lukáš Hudeček, Martin Pernička, Tomáš Chadim a Lukáš Řehůřek.  Druhým důvodem byla i přítomnost starších v dogoutu mimo realizační tým. Bylo přínosné pro hráče když viděli s jakým nasazením přistupoval k zápasům bývalý extraligový hráč Tomáš Zahradník. A nejen na hřišti, ale i mimo něj. Sbírání míčů, úklid hřiště, rozhazování s pravým polem. Věříme, že to naši hráči využijí pro svou budoucnost. Po výhře nad  Blanskem, které výborně  na kopci drželi Vašek Tauš a Honza Nebenfuhr, jsme narazili na v té době nejlepší celek 1. Ligy z Frýdku-Místku. Tady dominoval na kopci Ondra Furko a postoupili jsme do semifinále. Už to byl úspěch jako hrom a těšili jsme se na zápas za odměnu proti našemu áčku. Tady ale došlo k překvapení a těsné výhře městského rivala  Techniky 5:4. Množství zápasů, které tehdy  naši hráli v těchto 3 týdnech si nakonec vybralo svou daň. O to zajímavější duel odplaty nás čekal. První termín propršel a utkali jsme se až v závěru června. V té době už jsme hrát neměli a dva naši hráči měli zaplacenou dovolenou. Rozhodli jsme se tedy Zdeňka Chvátala a Lukáše Hudečka nahradit Martinem Schneiderem, který za áčko Draků v dosavadním průběhu Poháru nenastoupil. Začal na první metě když Ondra nadhazoval a ve vyhroceném závěru nám pomohl doházet dvě poslední směny. Přestože jsme nebyli horší (vyhráli jsme 12:4 na hity), prohrávali jsme 4:1 a jejich startující nadhazovač Martin Střítecký se zdál k nepřekonání. V závěru začaly kolem hřiště létat blesky, vyrovnali jsme na 4:4 a začalo pršet. Těsně před přerušením se  podařilo Martinu Klanicovi  na squeeze play stáhnout Filipa Čapku a vedeme 5:4. Po půlhodinovém dešti, kdy už z hřiště odešel zraněný Perňa, stahuje další zraněný  Řehy dva body. Poslední směnu dohazuje Schneidy na Martina Hřiba, Kalistu stahujeme na první metu a na třetí končí mladý Milan Prokop. Vítězství 7:4 a poprvé v historii je tým s věkovým průměrem pod 20 let ve finále této soutěže!  Finále se nakonec z důvodu deště před druhým semifinále bude muset odložit z plánovaného termínu 3.července. Jakmile bude termín znám budeme rádi za podporu. Rádi bychom do dračí sbírky přinesli jubilejní desátý  titul z Poháru.

 

     V nadstavbě U21 zatím bojujeme o možnost postoupit rovnou do semifinále, kam postupují první 2 týmy. Chceme se vyhnout čtvrtfinálovým zápasům, kde je možnost potkat Třebíč s Lukášem Hlouchem nebo Kotlářku s Danem Padyšákem, oběma skvělými reprezntačními nadhazovači. Eagles se nám podařilo vrátit prohru s nulou se základní části, ale neházel Petr Vojta, který nás tehdy vymazal. Na Arrows se nám zatím nedaří, tři těsné prohry. To jsou cíle, které nyní máme- prosadit se proti krčskému Vojtovi a vrátit prohry Arrows v posledních třech zápasech soutěže. Když se nám to podaří můžeme mít o týden delší prázdniny a vyhnout se čtvrtfinále.

 

    A jak vypadají naše paralelní cíle? Hráčský rozvoj jednotlivců? Dva hráči se prosadili v extralize za Olympii Blansko, tři za Třebíč Nuclers, čtyři nastupují za dračí A-tým. K tomu výše zmíněný Filip v Americe a největší úspěch nakonec - schyluje se k odchodu jednoho z našich hráčů mezi profesionály. Více informací můžete očekávat později tento týden. K tomu 4 naši hráči bojují o reprezentační dres pro srpnové ME do 23 let a Ondra Furko  má dokonce blízko i k podzimní Olympijské kvalifikaci.

 

    Sezóna je zatím jen v polovině, ale nemáme z ní špatný pocit.  Samozřejmě bychom si přáli, abychom získali letos alespoň jednu velkou trofej, ale jednoduché to nebude. Všichni se na nás budou chtít vytáhnout. Díky Alťovi, Tomášovi, Johnovi a Přemkovi za dosavadní dřinu a věřím, že v nejbližších  třech  měsících ještě nějaké dobré tréninky a zápasy budeme mít.            

                       

Starší články