1. Draci Brno >
  2. O klubu

Historie

Založení klubu: 1972
Celkem členů: 202
Členů mladších 18 let: 126

V extralize od: 1993
Celkem roků v extralize: 27
Pozice 2018: 2. místo
Úspěchy: Mistr Extraligy (21x), vícemistr (3x)
 Vítěz ČBP (9x), 2. místo (1x), 3. místo (2x)
 Vítěz Evropské ligy 2016
 Vítěz Poháru federace 2016, Vítěz poháru CEB 2017
 Evropské poháry (1998 – 3. místo, 2015 – 2. místo v kvalifikační skupině)

V roce 1972 byl při sportovním klubu Slavia Brno VŠZ založen softballový oddíl a jeho zakladatelé byli členové junáckého oddílu "Děti Slunce". Později se stávají dalšími členy oddílu studenti středních a vysokých škol. V roce 1973 vítězí tento tým na turnaji amatérských mužstev v softballu a na základě tohoto výsledku je v roce 1974 přizván do právě zakládané celonárodní ligové soutěže, pořádané ČSTV. Na počátečním rozvoji a fungování oddílu se rozhodující mírou podílel Ing. Ota Holec.

V roce 1982 rozhodlo vedení o změně zaměření oddílu na baseball, jakožto olympijský sport. Od té doby se jeho seniorský tým pohybuje většinou na předních místech nejvyšší národní soutěže. Jedinou výjimkou byl rok 1993, kdy byl tým nucen hrát nižší soutěž. Tento roční výpadek byl zapříčiněn změnou herního systému nejvyšší soutěže. Ze dvouskupinové, 16 členné soutěže na celonárodní Extraligu s osmi účastníky. V průběhu svého působení vystřídal oddíl několik hracích hřišť od Juliánova přes hřiště Dopravních podniků až po fotbalové hřiště Sokolu Řečkovice. V roce 1992 se však podařilo v Zamilovaném hájku v Brně – Řečkovicích, vybudovat kvalitní baseballové hřiště. Tento počin byl, jak se ukázalo, začátkem nové éry baseballu na VŠZ Brno. Na novodobé historii klubu se rozhodující mírou podílel stávající president klubu Ing. Igor Kratochvíl.

Hned v následujícím roce 1993 se seniorskému týmu podařil návrat do nejvyšší soutěže a spolu s následnou změnou názvu klubu na VSK VŠZ "Draci" Brno, získal k dlouholetému angažmá i amerického kouče, trenéra a nadhazovače Geoffa Samuelse. Byl zaměstnancem organizace Major League Baseball International a bývalý profi-hráč týmu Montreal Expos. Tento 29ti letý kaliforňan velmi změnil složení týmu i jeho herní projev a do značné míry přispěl k jeho obrovskému vzestupu.

Po premiéře v Extralize v roce 1994 a 5. místu seniorského týmu, se trenéru Samuelsovi v ročníku 1995 podařilo, po v celku jednoznačném průběhu (26 vítězství ze 32 utkání), přivést tento tým jak k mistrovskému titulu, tak i k vítězství v Českém baseballovém poháru. To znamenalo zisk prvního "double" (vítězství) v historii českého baseballu.

Rok 1996 předčil všechna očekávání. A-tým prošel základní částí téměř bez zaváhání. V podzimních zápasech play-off porazil nejprve v semifinále Nokii (Techniku) Brno a potom i ve finále tým Kovo Praha a obhájil mistrovský titul. K tomu přidal i úspěšnou obhajobu v Českém baseballovém poháru a získal druhý "double" v historii. Snad jedinou skvrnou na výkonech týmu, ale o to více bolestnou, bylo vystoupení na turnaji PMEZ skupiny A v San Marinu. Draci zde postupně podlehli týmům Parmy (It), San Marina, Brasschaatu (Bel), Viladecans (Špa) i Solvesborgu (Šve) a díky tomu sestoupili do skupiny B PMEZ.

V roce 1997 se Drakům podařilo, po úspěšném působení ve slovinské Škofja Loce, vrátit Českou Republiku zpět do elitní A skupiny Pohárů Mistrů. I v tomto roce se Drakům po úspěšném tažení Extraligou podařilo získat třetí "double" v řadě, tedy jak vítězství v lize, tak i v Českém poháru. V semifinále Extraligy jim sice značně znepříjemnil život skvělý levoruký panamský nadhazovač Roger Deago ve službách týmu Techniky Brno. Celá finálová série musela být proto rozhodnuta až v posledním možném, pátém zápase. Ve finále pak porazili pražský tým Sokol Krč poměrem 3:1 na zápasy.

V roce 1998 získali Draci již čtvrtý "double" v řadě, ale jejich hlavním cílem bylo uspět na červnovém PMEZ ve španělském Viladecans. Tým byl posílen třemi americkými hráči a dosáhl na tomto turnaji dosud nejlepšího výsledku ve své historii. Ve skupině nejprve porazili San Marino, potom sice podlehli holandské Minoltě Pioneers, ale po vítězství nad švédským Solvesborgem postoupili do semifinále turnaje. V něm prohráli s pozdějším vítězem turnaje Cariparmou Angels. V boji o 3. místo ale dokázali zvítězit v dramatickém zápase s domácími Viladecans a zaznamenat tak historický úspěch pro český baseball.

V roce 1999 skončili Draci na PMEZ pátí, o rok později se bohužel opět nevyhnuli sestupu do skupiny B. V roce 2001 se podařilo vybojovat A skupinu PMEZ zpět a to na turnaji pořádaném samotnými Draky.

V roce 2002 vyjeli na PMEZ do Barcelony, kde po skvělých výkonech s bilancí čtyři vítězství a jedna porážka, skončili po klíčovém herním systému na pátém místě. Avšak Draci na tomto turnaji předvedli výkon hodný cinkajícímu kovu, jenomže herní systém je odsunul místo do semifinále do boje o záchranu v A skupině. A tak paradoxně domácí Španělsko s lehce nalosovanou skupinou před turnajem skončilo na bronzovém stupni s bilancí dvě vítězství a tři prohry.

Následný rok v PMEZ přinesl Drakům vytoužené semifinále, avšak zde podlehli. V boji o třetí místo se jim také nedařilo, ale čtvrté místo bylo považováno za úspěšný výsledek.

PMEZ 2004 se nesmazatelně zapíše do dějin nejen pro Draky Brno, ale i pro český baseball. V nejsilněji obsazeném turnaji v jeho historii se český tým dostal opět do bojů o medaile. Prokletí semifinálových zápasů Draci nepřekonali ani tentokrát, podlehli italskému mistru a hráli o třetí místo proti holandskému celku HCAW Mr. Cocker. V historii českého baseballu se nikdy nepodařilo porazit jakýkoli tým z Holandska, ať už národní nebo klubový. Draci prohrávali do sedmé směny 4:0, ale ukázala se síla a bojovnost českého týmu. Nejprve v osmé směně stáhli nepříznivý stav na 4:2 a v dohrávce utkání, kdy měli Draci poslední šanci korigovat, odpálil Michal Břeň trojbodový homerun, který znamenal první historické vítězství nad holandskou velmocí. Bronzová radost byla o to pikantnější, že v posledních směnách nehrál za Draky jediný cizinec. A to se v dřívějších letech nikdy nestalo.

V letech 1995-2005 se Drakům zatím pokaždé podařilo obhájit mistrovský titul a být tak v domácí soutěži nejúspěšnější celých deset let v řadě.

V roce 2005 byla také podepsána první profesionální smlouva v historii klubu s odchovancem Draků Brno (MZLU Golden Kids) Jakubem Toufarem. Jakub se stal celkově druhým českým hráčem, po Pavlu Budském, který působí v organizaci MLB. Letos se k němu přidal podpisem smlouvy se stejným týmem Jakub Hajtmar.

Dne 2. 10. 2006 v 15:00 byl představiteli města Brna a městskou firmou Starez Sport a.s. za účasti Draků Brno, slavnostně otevřen nový baseballový stadion na ulici Hněvkovského. S novým baseballovým stadionem se otevřela nová etapa pro Draky Brno a brněnský baseball.

20. 4. 2007 byl na MBS odehrán historicky první Extraligový zápas mezi AVG Draky Brno a Black Hill Blansko. Zápasová premiéra skončila pro domácí úspěšně, stejně jako celá sezóna. Draci v ní vyhráli nejen Český baseballový pohár, který se poprvé hrál jako Final Four (turnajový systém), ale také po třinácté obhájili titul mistra ČR. Ve finále se střetli s MZLU Express Brno, kteří původně vznikli jako dračí B-tým. Finále bylo jedinečné nejen svým netradičním nábojem, ale také skvělou diváckou kulisou.

V roce 2008 si Městský baseballový stadion spolu s Draky odbyl premiéru v podobě pořádání velké mezinárodní akce. Brno hostilo spolu s Ostravou, Blanskem a Olomoucí Universitní mistrovství světa. Napínavé závěrečné boje a velmi dobré výkony reprezentace ČR zaplnily tribuny MBS. Samotní Draci předvedli rovněž kvalitní hru i na PMEZ, které až tak neodpovídá konečné šesté místo. Dominantním vítězstvím v baráži této prestižní evropské soutěže ovšem dokázali, že do elitní skupiny PMEZ opravdu patří. Na domácích kolbištích poté získali čtrnáctý titul mistra ČR a rovněž triumfovali v Poháru ČBA. V semifinále Extraligy proti Expressu se ovšem ocitli opravdu jen krůček od nečekané porážky. Kolektivní duch a nesmírná vůle po vítězství ovšem slavili úspěch i v roce 2008.

V roce 2009 AVG Draci Brno zakulatili svůj počet mistrovských titulů na úctyhodných patnáct. V žádném playoffovém utkání nenašli Draci přemožitele, když si v semifinále poradili 3 : 0 na zápasy s Olomoucí, stejným poměrem zdolali i ve finále Ostravu. Třešničkou na dortu bylo i vítězství v poháru ČBA. Během březnového Evropského poháru skončili Draci na pátém místě, čímž si zajistili účast v této soutěži i pro příští rok. Tento turnaj se dokonce v roce 2010 uskuteční na domácím Městském baseballovém stadionu, stejně jako ME do 21 let. Dračí historie však není pouze seniorský A-tým. Neměli bychom zapomenout na četné úspěchy dračích mládežnických týmů. V nich se Drakům podařilo získat již 21 titulů mistrů České republiky a jsou tak jediným týmem, kterému se to podařilo ve všech věkových kategoriích.

Rok 2010 přinesl vlnu úspěchů. Na Mbs v léte bylo pořádáno ME do 21 let a národní tým této kategorie zde poprvé v historii českého baseballu vyhrál. Porazil Rusko poměrem 7:2. Dračí A tým obhájil titul mistra ČR, hlavní posilou týmu byl Wayne Daniel Ough. Finálovým soupeřem byl tým Techniky Brno, který v tomto roce táhnul Ryan Lee Murphy. Draci se radovali také ze zisku ČBP. Junioři v tomto roce byli stříbrní.

Draci Brno mají černou barvu rádi, je to jejich týmový, proto se rok 2011 dá spíše považovat za temný rok Draků Brno. Po absolutní nadvládě v Extralize, po 16 získaných titulech, po nezměrné dřině a tvrdé práci Draci tento rok narazili na přemožitele. Byl jím letitý rival a konkurent, Technika Brno. Finálová série skončila poměrem 1:3 pro tým z Kraví hory. Ale kdyby to občas nebylo náročné, mohla by to přestat být zábava. V tomto roce byl posilou týmu kečr, který přišel právě z Techniky, se jménem Alexander Edward Dmitri Derhak, který byl v tomto roce nejlepším homerunářem týmu. Tento rok byl významný také proto, že MBS hostil Akademické MS, odkud diváci mohou pamatovat nadhazovačské eso Washingtonu Nationals,, Stephana Strasburga. O evropský pohár vyjeli Draci bojovat do italské Parmy. Skončili sice až na 4. místě kvalifikační skupiny, ale budou navždy vzpomínat na výhru 4:3 s holandským týmem DOOR Neptunus.

Draci slaví 40 let a to jak jinak než zpětným získáním mistrovského titulu do vlastních řad. Finálovým soupeřem byli pražští Eagles. Poslední zápas série skončil „krásným“ hokejovým výsledkem 1:0, ale hlavně fantastickým zákrokem Jakuba Hajtmara na druhé metě. Tým v této sezóně posílil o Thomas Brice, hvězdu australské nejvyšší ligy a držitele stříbrné medaile z olympijských her.

V roce 2013 Draci prošli sezónou s finálovým soupeřem v zádech a porazili Kotlářku Praha poměrem 3:1 i ve finále. Začala tak letitá série s tímto pražským celkem. ČBP skončil také u Draků Brno. V tomto roce dominovala také dračí mládež. Podařilo se získat mistrovský titul ve všech mládežnických kategoriích. Perličkou v tomto roce byla také výhra jihomoravského výběru (děti do 12let) na evropské kvalifikaci v polském Kutně a tím zajištění postupu do amerického Williamsportu na světevou sérii.

I v tomto ročníku se Drakům podařilo získat mistrovský titul a to devatenáctý. Na ČBP už bohužel nestačili síly a zde mužský tým skončil na třetí příčce. Pálkařský králem se stal A. Derhak s pálkařským průměrem 0.472, homerunářem této sezóny z týmu Kotlářka Praha byl Jakub Sládek s počtem 19 odpalů za oplocení. Mládeži se také dařilo a titul unikl pouze týmu mladších kadetů.

Rok 2015 znamenal pro Draky velkou výzvu, získat 20. titul a upevnit tak pozici na basebalovém trůně. Během sezóny Draci vyjeli na Pohár mistrů do holandského Rotterdamu. Zde vybojovali dlouho vysněné finále této kvalifikační skupiny, bohužel však domácímu celku podlehli a na postup do Final four si musí počkat. Zejména výkon Martina Schneidera na nadhazovacím kopci stojí za zapamatování. V české lize Draci vyhráli základní část a ve finále narazili zase na pražskou Kotlářku. Té však v pátém rozhodujícím zápase podlehli a pražané se tak poprvé v historii mohli radovat. Velké pády vedou k velkým vzestupům. Draci na podzim tohoto roku potvrdili účast v prvním ročníku Evropské ligy baseballu a čeká je tak až 60 zápasů v sezóně 2016.

Pavel Budský překročil v roce 2016 velký milník, když odpálil homerun s číslovkou 150. V malém stínu mu byl Petr Minařík, který dosáhl na počet 750 strikeoutů. Sezóna byla však památná ze 2 důvodů. Prvním bylo vítězství v Evropské lize, která bohužel zanikla po nultém ročníku. Druhým a tím větším bylo vítěztsví ve finále playoff proti Kotlářce Praha. Síly došly pražské Kotlářce až v posledním 5. zápase a Draci se tak mohli radovat ze zisku 20. mistrovského titulu, na který čekali 22 let. Martin Schneider se stal osobností extraligy. Velký boj byl sveden také v druhé nejvyšší soutěži do 21 let, kde tým pod vedením Jana Altrichtera zvítězil. V mládeži se nám podařilo zvítězit na MČR v kategoriích U18, U15 a U13. Extraliga se do roku 2017 rozšířila o 2 týmy na celkový počet deseti celků.

S kurunou 20 vítězství Draci v roce 2017 bojovali o udržení kvalit. Prvním triumfem bylo vítězství v poháru C.E.B. v českém finále a návrat zástupce ČR do Poháru mistrů. Nový formát extraligy přinesl napínavé souboje. Druhým vrcholem v polovině sezóny bylo vítězství v televizním finále ČBP proti Třebíč Nuclears 3:2. V srpnu se na MBS uskutečnilo ME do 23 let, které se do dějin zapsalo nezapomenutelným finále proti Holandsku, kterému přihlíželo bezmála 1000 diváků. Draci vyhráli základní část, stejně jako nadstavbu a po wild card game se utkali ve finále s Arrows Ostrava. Každý zápas rozhodoval jediný bod a Draci se po jedné porážce a třech vítězstvých radovali ze zisku 21. titulu. Na velkém hřišti jsme nenašli přemožitele a v kategoriích U21, U18 a U15 jsme získali mistrovské trofeje. Zároveň se kategorie U8 zapsala do dějin First cupu, když jej pod vedením Filipa Čapky poprvé vyhrála. Tým do dalšího roku doznal změn, Alexander Derhak odešel do Hrochů Brno a kariéru hráče A týmu ukončil Karel Hrušovský.

V roce 2018 se do týmu vrátili cizinci Wesley Roemer a novou tváří se stal mladý američan Dondrei Hubbard. Terrell Joyce přestoupil do Arrows Ostrava. Ustálil se také John Hussey jako hrající trenér nadhazovačů. Draci potvrzovali celou základní část své kvality a drželi se na první příčce. V červnu reprezentovali ČR na Poháru mistrů, kde bohužel utkání ve skupině prohráli, ale poté porazili Amsterdam a touto výhrou udrželi místo pro ČR pro další ročník na tomto turnaji. Po turnaji se bohužel nedohodl Wesley Roemer s vedením klubu na dalších podmínkách a klub opustil. V červnu se Draci vrátili na trůn v kategorii do 10 na Supercupu, který pod vedením "Kotyho" vyhráli. V nadstavbě se A týmu také dařilo a přemožitele nenašel, ale poté přišla finálová série, v které si pro titul došli Arrows Ostrava. Na velkém hřišti jsme nenašli přemožitele a v kategoriích U21, U18 a U15 jsme získali mistrovské trofeje. Veteráni skončili stříbrní na MČR.