>

Arnošt Nesňal hodnotí Evropský pohár a základní část

draci_treneri, 20.06. 2018 Aktuality

Jak se cítí generální manažer klubu a hlavní trenér A týmu po uplynulé polovině sezóny a odehraném evropském poháru?

Mohu říci, že mise byla splněna. Hráli jsme kvalitní zápasy a zápas od zápasu jsme se zlepšovali. Naši nadhazovači byli neuvěřitelní. Zejména v extraligové části, kdy si většina udržela statistiku ERA okolo 1,00. Obrana stejně tak pracuje výborně, a ikdyž si občas vybere slabší chvíli, vytasí v důležitých momentech zákroky z jiné dimenze, které hodně omezí útok soupeře. Pálkařsky se nám také dařilo a všichni pálkaři jsou nyní při chuti. Kompaktnost týmu je naší silnou zbraní.

 

Hlavním trhákem této části byl zmíněný Evropský pohár mistrů. Super těžká skupina, nakonec jediná, neskutečně důležitá, výhra pro český baseball. Úspěch či neúspěch?

Samozřejmě tým Draci si cíle dává vysoko a chtěli jsme ze skupiny postoupit. Na druhou stranu jsme už před turnajem prezentovali, že maximální neúspěch by bylo neudržení se v „áčkové“ skupině, tedy skončit poslední na turnaji. Spokojenej nejsem, ale zklamanej také ne. Náš herní projev duplikoval výkony v české lize. Pálkařsky jsme skončili mezi týmy na druhé pozici a obrana hrála vysoký nadstandard. Trojice hráčů Červinka, Schneider a Hajtmar by se rozhodně dostala do all star týmu turnaje a jednalo se o vysoký evropský nadprůměr. Pálkařsky jsme na soupeře tlačili, ale bohužel nám občas chyběl odpal na dva outy, který by stáhl doběh. Obecně je však spokojenost veliká. Zmíním samozřejmě utkání se San Marinem, kde jsme měli na to vyhrát. Jako manažer celého týmu to ale vidím tak, že nepotřebuji vyhrát každé utkání, ale opravdu je potřeba získat také nějaké zkušenosti, a proto dostali šanci v závěru zápasu mladí hráči. Myslím, že tohle pro ně byla chvíle, kdy si uvědomili, jak se výhra v zápase dá získat, ale také ztratit. A konečně, v posledním zápase se jednalo o eskalaci chuti k vítězství. V prvních dvou zápasech jsme byli na dostřel. Potrápili jsme nejlepší nadhazovače jak Bologni, tak Rotterdamu. Proti Amsterdamu byl úspěch postaven na kvalitním výkonu našeho startujícího nadhazovače podpořen kvalitní obranou a bujarým útokem.

 

Jaký moment z turnaje ti utkvěl nejvíc v paměti?

Jednalo se o první doubleplay, který jsme otočili proti Bologni, kdy jsme vyhrávali 1:0. Na tomto turnaji stojíte neustále proti pálkařům, kteří vytváří na bránící tým situace, kterou vedou ke skórování. Je jedno, jestli se jedná o první nebo posledního pálkaře. V prvním zápase na plné mety s jedním outem vystřihl Jakub Hajtmar s Martinem Schneiderem double play, který by se v MLB přenášel druhý den v televizi. Další velký moment byl grandslam Přemka Chrousta. To je to, co já v něm vidím, to jak to umí odpálit, kdy se někde v něm děje to, že se to neděje.

 

Jaké je v Rotterdamu hřiště a zázemí? Vše na turnaji šlapalo podle hodinek?

Jako pravidelní organizátoři podobných akcí a turnajů jsme se snažili vyjít pořadatelům vstříc. Stravu i dopravu jsme měli vlastní a z tohoto pohledu s námi nebyla žádná práce. Jednalo se o standartní organizaci. Na stadionu Neptunusu se už lehce podepisuje čas a s tím spojené stáří. Během turnaje si nepamatuji, že bych zaznamenal špatný odskok a byla radost tam hrát, ale stále se jednalo o standard, na který jsme zvyklí z našeho brněnského stadionu.

 

Obrana i útok nad průměrem. Excelují nadhazovači. Změna v zimní přípravě nebo příchod Johna Husseyho, který se o nadhazovače stará?

Není to jen tento rok. Loni jsme měli ERA kolem 2,00, nyní se bavíme o hodnotě 1,50. John Hussey přispívá nejen trenérsky, ale sám skončil mezi nejlepšími. Ostatně čtyři naši nadhazovači skončili mezi nejlepší desítkou. Každopádně já nejsem moc velký statistik. Je to samozřejmě hodně o obraně, která za nadhazovači hraje klíčové auty.

 

Nadstavba začíná za měsíc. Jaká bude příprava?

Příprava bude hodně individuálně založená. Samozřejmě prvním aspektem je odpočinek nejen od baseballu, ale navzájem od sebe. Hromada hráčů jede na MS do 23 let na Taiwan. Další část hráčů čeká příprava se seniorským národním týmem, kdy budou hrát proti německému týmu a proti taiwanskému výběru. Jedná se o kvalitní přípravu. Zbytek hráčů čekají klasické tréninky na MBS.

 

Očekáváš, že se pořadí v play-off bude výrazně měnit od pořadí po základní části?

Tabulka je hodně vyrovnaná. Ve výsledku nejsem překvapený, že postoupilo Tempo Titans, ale jejich skóre je nyní takové, že by pro mě bylo překvapením, kdyby skončili na jiné pozici, než jsou nyní. Každopádně nadhazovačskou baterii mají na překvapení. Celkově je to samozřejmě otevřené. Uvidíme samozřejmě jak vyjdou skrývací strategie Eagles a Arrows. Praha nám zatím neukázala svého nejlepšího nadhazovače. Arrows na nás dokonce ve třech zápasech postavili pokaždé stejného hráče. Rozhodne se, ale máme na co těšit.

Starší články