>

O jeden bod: Jak získal A tým titul 2017 a jak bojovala mládež

draci_treneri, 25.10. 2017 Aktuality

Baseball se v příštích měsících odebere k zimnímu spánku a celá naše organizace se od listopadu začne připravovat na sezónu 2018. Právě ukončená sezóna za sebou však nechala spoustu úžasných momentů a my si je nyní rádi připomeneme.

Dračí A tým, někdy nazývaný nelichotivě senioři, získal v letošní sezóně první titul pro klub, ale 21. v historii klubu za 23 let působení v lize. Arrows Ostrava byla velkým soupeřem. Všechny zápasy skončily o rozdíl jediného bodu a rozhodovaly se až v posledních směnách. Baseball sleduji od roku 2003, kdy světovou série MLB vyhrála Florida Marlins. Mohu přiznat, že od té doby jsem nebyl svědkem vyrovnanější série zápasů, než tomu bylo tento rok. Nebylo lepšího nebo horšího týmu, každý mohl vyhrát. V prvním i čtvrtém zápase rozhodovali centimetry mezi vítězem a poraženým. Arrows patří velká poklona za to, jakým byly soupeřem. Jak psal jeden z fanoušků: „Scénář těchto zápasů psal sám baseball a bavil od začátku do konce.“ Tým vedl manažer Arnošt Nesňal, který po zisku titulu řekl „V této sérii hrály dva týmy, které si titul zasloužily, ale vyhrát může jen jeden." Zdroj: http://brnensky.denik.cz/ostatni_region/draci-po-tesne-vyhre-6-5-v-ostrave-oslavuji-jednadvacaty-titul-20170930.html

Draci      Arrows 3:2

Draci      Arrows 3:2

Arrows Draci      6:5

Arrows Draci      5:6

Nebyly tomu ani 2 dny a finálovou sérii zakončil vítězně také tým do 21 let pod vedením Jana Altrichtera, který bojoval s Hrochy Brno. V prvním utkání sice borci prohráli. Pak přišel zápas číslo dvě, který byl zlomovým při zpětném pohledu. 13 směn, které se hrály dva dny. V pondělí byl zápas přerušen za stavu 1:1 po 9. směně kvůli tmě a dohrávalo se v sobotu v nastavených směnách. Až ve 13. směně si Draci doběhli pro 2 body a soupeř nedokázal odpovědět. Hned poté se začal hrát třetí zápas série, v kterém dominoval na kopci Filip Čapka do poloviny zápasu. Hroši se mohli snažit sebevíc, ale s výsledkem nic neudělali a Draci vyhráli 17:12. Den poté se rozehrál čtvrtý zápas, ve kterém úřadoval na kopci Jan Nebenführ a po osmi směnách bylo vymalováno 11:1. Draci se tak radovali z obhajoby a zisku 2. titulu na velkém hřišti.

Ve stejný den si benjamínci na „big fieldu“ prokousali cestu do finálového turnaje Mistrovství ČR do patnácti let v Blansku. Soupeřem jim byl tým Eagles Praha, kterému však hned v první směně nasázeli osm bodů a rodiče ani nestačili začít fandit. Tým měl nesmírně silnou sestavu (z devíti hráčů na hřišti bylo sedm v kadetské reprezentaci) a potvrdil své kvality. Za odměnu klukům se šli trenéři koupat do řeky. Třetí titul velkého hřiště byl na světě.

A kdo jiný než jeden z nejúspěšnějších českých trenérů Pavel Chadim, měl šanci o další týden později tuto sbírku zkompletovat. MČR v Třebíči do osmnácti let bylo neúprosné vzhledem k počasí, které na Vysočině panovalo. Kluci se však kousli, a nedali na sobě nic znát. Díky klubu a chuti hrát přiletěl na pomoc také Ondřej Furko ze stáže v USA, který nakonec získal cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje. Skvělý výkon předvedli nadhazovači Václav Tauš (semifinále) a Viktor Večerka (finále). Útoku velel Lukáš Hudeček, který získal cenu pro nejlepšího pálkaře. Ve finále si poradili s Hrochy Brno 5:3 a dračí sbírka byla kompletní.

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na mládež malého hřiště. Letošní bojovníci do 13 let se sice nedostali do finálové čtverky MČR, ale v oblasti skončili na druhém místě za precizními Hrochy. Tým U11 si Final four MČR zahrál a skončil na třetím místě. Škoda zraněného kečra, ale bronz je přece nádhera. Desítky i devítky pod vedením Kuby Ventruby šáhli pro stříbro. A konečně naši nejmenší, osmiletí, kteří poměřili síly se zbytkem ČR na Firstcupu a open Českém baseballovém poháru, vyhráli oba turnaje a za celý rok neprohráli ani jednou. Gratulace.

Laťka je dlouhodobě nasazena vysoko, nám se však v letošní sezóně podařilo něco, co zde ještě nebylo. Nejen, že jsme získali, ale zároveň také obhájili tituly ve všech kategoriích, které hrají na velkém hřišti. Tedy od patnácti letých nahoru. Je to nebývalý počin a stojí za ním hodně práce trenérů, velká trpělivost a ochota rodičů, ale hlavně hodiny a hodiny tvrdého tréninku samotných hráčů.

Samozřejmě velkých výsledků by nebylo bez kvalitní soutěže a soupeřů. V hlavě mi po letošní sezóně zůstali 2 vzpomínky na 2 velké kluby. Hroši Brno a práce s mládeží a Arrows Ostrava za průkopnický rok na marketingovém poli a výkony A týmu. Opravdu bych byl rád, aby oba kluby přijaly tuto upřímnou gratulaci a těšíme se na zápolení v další sezóně.

 

Hodně často slýcháme otázku „Baví vás to stále vyhrávat?“ nebo „Draci dělají vše proto, jen aby vyhráli.“ Každý nás vidí na hřišti dělat výsledky, nikdo neví, co za tím stojí, a pak někoho napadají výše zmíněné myšlenky. Osobně se mi to tento rok stalo, že mi trenér při podání rukou po semifinále U15, které jsme vyhráli, řekl: „Takhle se radujete z postupu do finále? To asi pro kluky nic neznamená.“ Ano, kluci se neradovali a mě to netěší. Když ale pominu tu věc, že jsou v pubertě a dostat z nich vůbec nějaké emoce je obtíž, stále jim to nemohu mít za zlé. Borci vyhráli pátý titul mistrů České republiky v řadě a já je mám nutit, aby se radovali? To víte, že by to pro ně víc znamenalo, kdyby to bylo poprvé, ale na druhou stranu se máme zhoršit, abychom hráli těsnější výsledky a měli z toho radost? Nebo snad jako trenér mám vědomě nechat svůj tým prohrávat? To je přece z logiky věci špatně. Neznám moc týmů či sportovců, byznysmenů či podnikatelů, kteří byli nebo jsou úspěšní a po nějaké době si řekli, jestli nemají dát prostor někomu jinému. Proč Usain Bolt neskončil, když zaběhl nejrychlejší stovku v historii? Proč Jarda Jágr podepsal další kontrakt v NHL? Oni se nehnali za výsledky, ale pro ně je jejich sport životní náplní. Stejně jako pro nás, Draky Brno.

Sezóna 2017 je oficiálně u konce. V sobotu 21.10. se uskutečnil Memoriál Zdeňka Zbytovského, který každoročně zavírá dveře za uplynulými 12 měsíci. Rodiče hráli slowpitch proti svým dětem, prasátko se točilo a všichni byli spokojení. Proběhlo poděkování hráčům. Jak už to bývá, nikdo ale nemyslel na ty, kteří poskytují podmínky hráčům a dělají klub klubem.

Bez těchto lidí by nebylo jedinečných podmínek v naší organizaci. Za sezónu 2017 velké děkuji Igorovi Kratochvilovi, prezident klubu, Arnoštovi Nesňalovi, manažer, Pavlovi Chadimovi, šéftrenér mládeže a rozvoje a Honzovi Altrichterovi, trenér kategorie U21 a správce areálu a samozřejmě všem rodičům.

Brzy na viděnou u domácí mety

 

Za Draky Brno

Jan Felkl

Starší články