>

Draci Brno

Kategorie U15 obhájila titul vítězů ČBP

draci_treneri, 20.06. 2018 Aktuality

Je tomu dvacet jedna měsíců, kdy kluci hráli spolu na malém hřišti v kategorii do 13 let. Jednalo se o finále MČR, kdy přehráli Třebíč Nuclears v napínavém finále, které rozhodl svým singlem Boris Večerka. Šest měsíců předtím se prohrálo ve finále ČBP právě s Třebíčí. Tým má za sebou hodně vyhrávání a s tím se automaticky pojí velká očekávání v podobě dalších kvalitních výsledků. Kluky v roce 2016 vedl Martin Kotačka, Arnošt Dubový a Tom Koukal.

Věci se změnili a na velkém hřišti do týmu přibyl odchovanec Techniky Brno Ondřej Filip a Olympie Blansko Adam Prudil. Zároveň se změnili také role trenérů. Tom Koukal zůstal na pozici technického vedoucího, Milan Prokop se stal hlavním trenérem a mě bylo přidělena funkce asistenta trenéra.

Zimu jsme klasicky strávili na půl v tělocvičně na Tauferových kolejích a v hale na MBS. Milan Prokop zavedl nový systém tréninků infieldu, který kluky neskutečně bavil. V hale jsme se soustředili na fyzickou připravenost a zvýšení rychlosti. Hned v lednu jsme strávili krátké soustředění v Beskydech, kde jsme tmelili týmového ducha, což je velkým základem úspěchu každého celku.

V regionální soutěži jsme odehráli před pohárem šestnáct utkání a z toho jednou prohráli. Tým se opíral zejména o mladší hráče, protože ti starší jsou zároveň v celku do 17 let a časová vytíženost a školní povinnosti jim nedovolili být na všech utkáních.

Skvěle připravený tým tak započal ve čtvrtek Český baseballový pohár zápasem s Frýdkem Místkem. Postupným tlakem jsme se ujali vedení 11:0. nadhazovači se točili po směnách. Ve stejném znění proběhl i páteční „double“ s Domažlicemi, které jsme jasně dvakrát přehráli 19:6 a 15:1. V sobotu ráno nás ve čtvrtfinále čekala Hluboká. David Chvátal předvedl vydařený výkon na kopci a po 90 minutách jsme se radovali z výhry 12:4. Výplň dne byla jasná v podobě koupání v přírodním lomu. Kluci museli opustit své komfortní zóny při skákání do vody, ale o vzpomínky je postaráno. Po cestě zpět jsme potkali svého finálového soupeře, který zvolil stejnou formu „regenerace“. V odpoledním semifinále jsme se utkali s Arrows Ostrava. Adam Prudil na kopci naprosto dominoval po dobu tří a půl směn a skončili jsme za stavu 17:0 na tzv. „mercy rule“.

Do finále se po důležité výhře nad Hrochy Brno dostala Eagles Praha, které se tak v kategorii do 15 let stala již potřetí naším finálovým soupeřem. Milan Prokop jako HC týmu vyhrál nejen v semifinále, ale také ve finále los o výhodu domácího týmu. Boris Večerka se postavil proti Markovi Slabému na kopci. První směna a Eagles se po triplu Zavadila a následném přehozu ujali vedení 3:0. Nám nezbývalo než tlačit na pilu stejně jako v celém turnaji. Korigovali jsme na stav 2:3. Po druhé směně už přiléváme do kotle a bereme vedení 4:3. Po další směně zvyšujeme na 6:3 a po páté směně dokonce vedeme 9:3. Boris Večerka odházel jeden z nejlepších zápasů své kariéry. Po pěti směnách se dvěma obdrženými hity a osmdesáti nadhozi je střídán Dominikem Polgárem. Po rychlém pravákovi pomalejší levák. Přesně tahle kombinace fungovala na stejného soupeře před rokem, ale nyní bohužel ne. Hit, BB, BB, hit a skóre je najednou 9:6 a orlíci nám dýchají na záda. Polgár je střídán Ondrou Filipem. Ten zařazuje vyšší rychlostní stupeň a po třech rychlých autech vítězíme. Je to lehce kyselé vítězství. Rozhodčí na metách měl během zápasu k posouzení tři těžké „cally“ a dva z toho posoudil v náš prospěch. Plus musíme přičíst zbytečnou nervozitu a špatné běhání po metách. Rozhodně se nejednalo o náš nejlepší výkon, ale právě v tom se skrývá síla dobrých týmů. Hráli jsme pořád na plno a skončíme posledním outem na MČR. Pražští Eagles byli úžasným soupeřem. Poslední tři finále jsme sice zvítězili my, ale mám tušení, že na podzim nás čeká hodně práce.

Za zmínku stojí nepochopitelně krátký herní čas 90 minut u zápasů ve skupině, díky kterému se do hry někteří hráči skoro neměli šanci podívat. I „třináctky“ hráli delší zápasy. Jinak patří velké díky blanenským organizátorům. Všem rodičům velké díky za podporu, suprové fandění během finále (škoda, že ho není více) vytvořilo krásnou kulisu pro kluky. Hráči byli skvělí a bezproblémoví, sekali latinu jak na hřišti, tak mimo něj. Velké díky Tomáš Koukal za zápisy a vše s tím spojené a závěrem samozřejmě poděkování na adresu Milana Prokopa staršího, který kluky hnal tím správným směrem.

 

Za tým Draci U15

Jan Felkl