>

PERFECT SEASON U21

Pavel Chadim, 30.09. 2019 Aktuality

Není to sice úplně přesný popis naší sezóny, pár proher tam bylo, ale pro nás sezóna rozhodně perfektní. Vše začalo 1. listopadu zimní přípravou. S atletickou a kondiční přípravou, včetně výživy, pomáhal Přemek Chroust a Richard Adamík. Zimu jsme zakončili společným pobytem na horách, kde proběhly turnaje ve stolním tenisu, bowlingu, piškvorkách, běžecké i sjezdové lyžování. Hráči si zvolili kapitána Martina Klanicu (a volba to byla opravdu skvělá !)  a jeho asistenty Lukáše Hudečka a Ondru Furka. Jak jsme psali, kromě prodloužení série vítězství v naší kategorii jsme chtěli uspět i v druhé nejvýznamnější mužské soutěži, v Českém baseballovém poháru.

     Pro Pohár jsme soupisku posílili 5 staršími jmény, včetně mé osoby, do hry ale nakonec zasáhli tři. Od prvního kola veterán z dračího C týmu Tomáš Zahradník, řečený Gagin. V semifinále se přidal Martin Schneider, který hrál na první metě a doházel poslední 2 směny. Ve finále se k nám svými dvěmi klíčovými směnami ještě přidal Radim Chroust. Oba posledně jmenovaní chyběli v A týmu kvůli svému zaměstnání (měli službu)  , které jim neumožnilo hrát první 2 kola. Hasiči i lékaři prostě často musí ostatním lidem i sloužit :-). 

    Cesta Pohárem byla zvlášť zajímavá.  První kolo s extraligovým Blanskem, druhé s nejlepším celkem 1. ligy, Frýdkem-Místkem,

poté další extraligový celek Technika Brno, která předtím těsně vyřadila Dračí A tým 5:4. Klíčovým momentem na cestě do finále se nakonec ukázalo  otočení nepříznivě se vyvíjejícího zápasu v semifinále s Technikou.

     To, co kluci dokázali zorganizovat ve finále ČBP proti Třebíči nemá obdoby. Přes 400 diváků večerního utkání pod světly, chemická show, zpívaná hymna, slavnostní nadhoz Miss Earth, tombola, pohárová trika, skvělý komentátor Martin Claus, ohňostroj, Česká televize. I nebaseballoví diváci se celou dobu bavili. Všichni hráči se na tom podíleli svým dílem, ale dva kluky bych vyzdvihl. Martiny Klanicu a Hřiba. Neuvěřitelné množství času, práce a energie vložili do přípravy na zápas, na který budeme dlouho vzpomínat.              

     Finálový zápas s Třebíčí byl svátek baseballu i na hřišti. Proti sobě na kopci zahajovali dva mistři Evropy do 23 let, dokonce jejich fináloví nadhazovači – náš Ondra Furko a třebíčský Lukáš Hlouch.  Nám se dařilo lépe bodovat a zvládli jsme i  lehké zaváhání v šesté směně.  

     Vyhráváme Český baseballový pohár mužů! Soutěž, do které jsme se přihlásili jako jediný převážně mládežnický tým (i se čtyřicetiletým veteránem-věkový průměr pod 20 let). Soutěž, kterou hrálo 6 extraligových celků a špička 1. ligy.  Soutěž, kterou se v její 27- leté historii podařilo vyhrát pouze 6 klubům (Draci, Technika, Eagles a 1x Tempo, Arrows a Kotlářka) …

 

      V extralize U21 se nám podařilo těsně vyhrát základní část (zápasové skóre 8:4 spolu s Eagles a Hrochy), poté jsme zvítězili i  v nadstavbě  s nejlepšími třemi týmy základní části (11:1, před Arrows) a tím si zajistili přímý postup do semifinále.Naším soupeřem se stali po překvapivém vítězství ve čtvrtfinále třebíčští Nukleáři (3:0 na zápasy s Eagles). Po prvním utkání jsme přes 3-bodové vedení v 9.směně nakonec odcházeli po extrainningu poraženi. Po prvním víkendu , hraném na domácím hřišti , za stavu 1:1 nás čekal výjezd do Třebíče. Při absenci některých nadhazovačských opor se jako rozhodující pro tuto sérii ukázalo uzdravení z angíny blanenského Tomáše Jelinka, se kterým jsme se na jaře dohodli na hostování, budeme-li v tísni. Pomoc v případném 5.zápase série (pro déšť se měl hrát hned v pondělí) přislíbil Tomáš Jurčík (hrající za B tým Draků po loňském opuštění výkonnostního sportu), který měl krýt záda mladému Borisi Večerkovi, který vycházel v naší rotaci jak startér.     

     Bez Čapky, Tauše, Furka i Viktora Večerky  jsme dokázali nebezpečnou Třebíč porazit 3:1 na zápasy, náš útok v obraně skvěle podrželi Nebík, mladí Hrbajs, Mergi a již zmíněný Jelda.

     Ve finále na nás již čekala Arrows Ostrava se šesti úřadujícími mistry České republiky mužů v sestavě. Tým, který si ve třech zápasech poradil s, pro mě, největším překvapením letošní soutěže, Hrochy Brno. První dva zápasy jsme díky vítězné nadstavbě začínali doma  a přestože jsme vždy v polovině zápasů prohrávali, dokázali jsme domácího prostředí nakonec využít v náš prospěch. Každý zápas měl své kouzlo. V prvním jsme málem v poslední směně o vítězství přišli, naopak v neděli se nám podařilo  otočit z nepříznivého stavu 1:6 na 10:6 v náš prospěch. Přesto velké uznání oboum startérům soupeře. Matěj Satoria i Jakub Kubica předvedli skvělé výkony.

      Stejně jako mladý Michal Kovala, který začínal  o týden později 3. zápas v Ostravě. Přesto se nám konečně podařil začátek zápasu a tříbodové vedení jsme soustředěnou hrou udržovali a navyšovali až na 7:1 do dohrávky poslední směny. Konec ale není do té doby, než je skutečně konec…… 7:3, plné mety a na pálce vyrovnávající ostravský bod. Ostraváci bojovali do posledního dechu …… ale  povedlo se, 3.aut ….. jsme popáté v řadě Mistři republiky do 21 let! Prodloužili jsme neuvěřitelnou sérii a věříme, že i z této generace může vyrůst další hladová dynastie Draků, která naváže svými výsledky na dračí dynastii z přelomu tisíciletí.

    

      K tomu Viktor Večerka podepsal profesionální smlouvu s Kansas City, Ondra Furko hrál Olympijskou kvalifikaci o Tokio, Martin Kalábek se stal Mistrem Evropy do 23 let, Filip Čapka hrál v americké universitní soutěži, 6 dalších hráčů okusilo mužskou extraligu!      

       

      Kromě výše zmíněným Přemkovi a Ríšovi, patří velké díky Alťovi a Tomášovi Furkovi, kteří se mnou táhli káru po celou dobu a Johnovi, který se přidal v klíčových zápasech. A nechtěl bych zapomenout i na Milana Prokopa, trenéra juniorů, kteří nám po celý rok kryli záda a vydatně pomáhali. Vždyť v posledním zápase finále jich bylo dokonce 5 v lineupu!  

     Byla to show, která kromě 2 velkých trofejí do dračího cloubhousu přinesla i dvě dílčí vítězství v základních skupinách U21 soutěže. A díky tomu se tato sezóna pro nás dá nazvat PERFEKTNÍ (mimochodem skutečnou Perfect season měla jako jediná v historii již zmiňovaná dračí dynastie pod vedením Geoffa Samuelse v roce 1999, kdy neprohrála jediný zápas v základní části ani v playoff).               

A kdo byli jejími hlavními aktéry?  

Milan Prokop 16 let

Lukáš Malý 16 let

Boris Večerka 16 let

Adam Prudil 16 let

Tomáš Hrbek 17 let

David Mergans 17 let

Šimon Drápela 17 let

Martin Pernička 18 let

Tomáš Chadim 18 let

Lukáš Hudeček 19 let

Zdeněk Chvátal 19 let

Martin Hřib 19 let

Michal Kotačka 19 let

Viktor Večerka 19 let

Martin Klanica 20 let

Ríša Schmied 20 let

Vašek Tauš 20 let

Lukáš Řehůřek 20 let

Ondřej Furko 20 let

Filip Fabian 21 let

Jan Nebenführ 21 let

Filip Čapka 21 let

 

Speciální poděkování Martinům Kalábkovi a Schneiderovi, Tomášům Jelínkovi a Zahradníkovi, Radimu Chroustovi.  Arnymu za stovky naházených míčů při BP a Igoru Kratochvílovi za neustálou podporu a za to, že Draci jsou!   

A nesmím zapomenout ani na rodiny a přátele (přítelkyně :-)) hráčů, kteří nás celou sezónu chodili povzbuzovat  a ‚tetu‘ Míšu za skvělý catering při zápasech.

 

P.Ch.

Starší články