>

Ohlédnutí za MS U12 na Taiwanu

Kuba Ventruba, 16.08. 2019 Aktuality

Ohlédnutí za MS U12 na Taiwanu

26.7.- 4.8. se konalo MS U12 v Tainanu na jihu ostrova. Poprvé se hrálo v úplně novém komplexu, který stál 130 milionů dolarů a byl postaven pouze pro děti do 12 let, tedy stadiony šité na míru této věkové kategorii! My jsme hráli na dvou stadionech, hlavní stadion má tribuny pro 8000 diváků a na zahajovací zápas bylo vyprodáno! Taiwanci fantasticky fandí a atmosféra byla parádní.

Na Taiwan jsme letěli o 3 dny dříve, abychom se aklimatizovali na horko a velkou vlhkost. Čtyři trenéři, fyzio Lenka a 18 kluků (včetně tří Draků – Maty Takeda 2007, Víťa Ventruba a Honza Koudy Kubelka  - oba 2008). Odehráli jsme přípravné zápasy s Austrálií a místním Shan-Hwa Junior High School týmem. Příprava byla nesmírně důležitá, protože zvykat si na obrovskou vlhkost, kdy během 5 minut z člověka lije, bylo vskutku těžké.

První zápas s Japonskem nám ukázal, kde je světová úroveň baseballu. Japonci pálili neuvěřitelně konzistentně, bez ohledu na rychlost či typ nadhozu. Baserunning perfektní, obrana strojová (i když 1 error taky udělali). Japonští nadhazovači měli výbornou kontrolu fastů i technických nadhozů, dva dosahovali cca 110 km/h, směnu na nás hodil i Aoki (2. nejrychlejší nadhoz na MS – 121 km/h). Nám se podařilo odpálit jeden hit a zápas skončil rozdílem 0:21.

Druhý zápas byl úplným opakem. Fiji se dostalo na MS na wild card a naši kluci je smetli 30:1.

Třetí zápas proti Jižní Africe jsme taky ukázali naše silné stránky a vybojovali druhé vítězství 21:4.

Ve čtvrtém zápase jsme v prime timu čelili domácímu Taiwanu, opět světové špičce. Baterie taiwanských hitů s bezchybnou obranou nám nedala žádnou šanci. Podařilo se nám sice odpálit 4 hity, ale bez bodového zisku.  Prům. rychlost taiwanských fastů 110 km/h v kombinaci s výbornými točkami byla nad naše síly. Prohra 0:16.

Pátý zápas byl opakem asijského stylu, čekala nás Kuba. Vzhledem k tomu, že měli Kubánci už 2 prohry (s Taiwanem a Japonskem), potřebovali nás porazit, aby se dostali do Super roundu a nasadili na nás plnou sestavu včetně „dvanáctiletých“ hochů, jako např. Saez, kterého si Matouš spletl s koučem. Mladík měl 182 cm, 89 kg a rašil mu černý knír. I přes tyto zabijáky jsme odehráli v obraně vynikající zápas a udrželi skóre na 0:5, což vzhledem k tomu, že Kuba nakonec skončila bronzová, považuji za vynikající.

Pravděpodobně nejlepší zápas na MS byl 6. zápas proti Itálii, které jsme měli co vracet z ME, kde nás Talián porazil těsně v semifinále. Zostra jsme začali už v první směně a soustavným tlakem a kvalitní hrou v průběhu celého zápasu a s drtivou poslední směnou vítězíme 8:1. Skalp mistra Evropy nás nesmírně potěšil.

Předposlední utkání nás čekal zhrzený tým trojnásobných mistrů světa USA, kteří prohráli ve skupině 6:7 s Venezuelou a 1:2 s Mexikem a vypadli tedy ze Super roundu! Na nás si očividně chtěli alespoň lehce spravit chuť a nastoupili v základní sestavě. Spršku tvrdých hitů poté zastavila až tropická bouře, takže se utkání přerušilo a dohrávali jsme až druhý den. Prohra 0:15.

Utkání s Austrálií bylo pro nás velmi důležité. Chtěli jsme urvat historicky nejlepší bilanci na MS a to se nám též podařilo. Výhrou 9:2 jsme si zajistili krásné 8.místo hned za USA a zároveň skvělou bilanci 4 výher a 4 proher (s baseballovými velmocemi – Taiwan nakonec vyhrál a stal se mistrem světa, Japonsko bylo druhé a Kuba třetí – díky homerunu „drobka“ Saeze proti Koreji).

Jen pro zajímavost: nejrychlejší nadhazovač MS byl Kubánec Prieto 124km/h. Naši nadhazovači letos házeli max. 97-98km/h (Filip Hedl a Michal Cajz).

Závěrem bych chtěl říct, že účast na takové akci byla pro všechny kluky i pro mne vynikající zkušeností a výchozím bodem pro další zlepšovaní. Rád bych přenesl do klubu příklady z jednotlivých přístupů: radost ze hry, uvolněnost a lehkost od Kubánců, Venezuelců a Mexičanů, na druhou stranu i disciplinovanost, úsilí, pokoru a úctu ke hře, spoluhráčům a rozhodčím od Japonců, Taiwanců a Korejců. Takže už se těším na soustředění s U11 a U13 a zářijový vrchol sezony.

Baseballu zdar!

Kuba

Starší články