1. Draci Brno >
  2. Turnaj Perfect game na MBS z pohledu Jana Felkla

Turnaj Perfect game na MBS z pohledu Jana Felkla

draci_treneri, 06.06. 2018 Aktuality

Kadetský program má v osnovách dva mezinárodní turnaje a jedním z nich byl právě turnaj Perfect Game. Toto střetnutí evropských týmů se odehrálo na Městském baseballovém stadionu v Brně Komárově pro kategorie do 12 a 15 let. Výběr s názvem Český národní tým byl seskládán čistě z hráčů do 14 let, tedy ročník narození 2004. Ve všech týmech byli hráči staršího věku, což pro nás znamenalo jedině dobře v podobě kvalitní konkurence. Na druhou stranu se do poslední chvíle nevědělo, komu přesně budeme čelit. Ve výsledku to byla dobrá zkušenost a tým se od turnaje SUMA posunul dobrým směrem a předváděl mnohem lepší výkony.

Ve středu jsme měli sraz na hotelu Kozák v brněnských Žabovřeskách. Poctivá večeře byla základem pro výkony následujících dní. Ve čtvrtek jsme se utkali s prvním soupeřem, kterým byla Pražský akademie složená z hráčů patnácti a třináctiletých. Stáli jsme proti Peťovi Vojtovi, který je v širším výběru juniorské reprezentace a hned v první směně se nám dařilo. Kvalitní start zaznamenal Nico O’Rourke, stejně jako celý lineup. Výhra 8:1. Celý den jsme zůstali na MBS a večer grilovali a koukali na extraligu. Snad si hráči něco odnesli od svých vzorů.

V pátek nás čekaly dva zápasy. Ráno jsme se postavili před neznámého soupeře Europe Allstars složeného z českých, německých, slovenských a maďarských hráčů. Bohužel se v tomto zápase nevydařil start Michalu Zelenkovi. Po sérii met zdarma a hitech jsme se hned ze startu dostali do velkých problémů. Druhým problém byl David Mergans, který házel proti našim pálkařům. Za čtyři směny jsme na neodpálili jediný hit, a tak výsledek 0:13 přesně odpovídal našemu výkonu. Nedá se říct, že by kluci nechtěli, ale projevila se psychická nestabilita jednotlivců v odpovídajícím věku (puberta) a černobílý pohled na aktuální situaci.

Odpoledne jsme tak s nosánkem i bradou dole šli na výběr České akademie, složený převážně z loňských kadetských reprezentantů. Nasadili na nás Lukáše Smejkala a my Tadeáše Kalčeva, šikovného talenta z Joudrs Praha, který hostuje v Sabatu. Hned v první směně jsme obdrželi doběh, ale jediný do konce zápasu. V útoku jsme byli nebezpečnějším kádrem, jen jsme díky vlastním chybám dokázali skórovat pouze jednou v předposlední směně díky odpalu do plotu O’Rourka a hitu Zelenky. Byli jsme blíž, ale pravidla turnaje dovolovala skončit remízou 1:1. Pro trenéry obou týmů jsme však byli vítězové. Tento zápas nám však ukázal obrovské mezery v baserunningu a s tím spojené stahování běžců ze skórovacích pozic.

Na sobotní odpoledne nám byl předurčen soupeř s názvem Eastern Europe Allstars. Hráči pocházeli převážně z Litvy. Zde se potvrdil fakt, že pokud nemáš nadhazovače schopného konzistentně házet strike, můžeš mít sebelepší tým, ale vyjde to vniveč. Sami jsme se tak vytrestali v druhém zápase a nyní jsme byli svědky, jak to vypadá z druhé strany. Zápas skončil 15:4 v náš prospěch a po zápasech ve skupině jsme měli bilanci 2 výhry-1 prohra-1 remíza. Tato bilance znamenala postup do utkání o třetí místo na turnaji a soupeřem se stal výběr Evropy, s kterým jsme těžce prohráli.

Bronzový souboj odstartoval na kopci Nico O’Rourke, proti kterému stanul hráč Regensburgu. Nadhozy létaly rychlostně na hranici věkových limitů a jednalo se o kvalitní souboj. Bohužel pro oponenta se zraněným kečrem jsme trestali každé obsazení met. Dařilo se nám stahovat body tvrdými odpaly. Tadeáš Kalčev se blýskl důležitým zákrokem v poli. Nadhazovači O’Rourke, Kolev i Nový odházeli na výbornou. Zápas trval kvůli dešti přes čtyři hodiny, ale vydrželi jsme až do konce. Výhra 5:1.

Celkově musíme hodnotit výstup na turnaji pozitivně. Jako nejmladší tým jsme se udrželi v horní polovině (třetí z šesti). Na druhou stranu jsme národní tým a tohle byla minimální očekávání. Za celý turnaj jsme složili jen dvě úlivky a udělali mnoho běžeckých chyb, což počítám jako největší aktuální slabinu. To, že v jednom zápase z pěti nám vybuchl startující nadhazovač se dá omluvit, děje se to i ve starších kategoriích. Přechod z třináctkové kategorie – malé hřiště – na patnáctkový „big field“ je jedním z nejnáročnějších posunů v baseballu. Ne každý je na to připraven fyzicky, a i když se většina snaží, je třeba být opatrný. Házet s rozumem, ale často. Stačí nadhazovat na kratší vzdálenost, ale doopravdy mířit. Strike je základem patnáctkového baseballu. Kečrové zde většinou nemají výbavu na to, aby drželi běžce na metách a každé BB pak tým bolí. Jestli se někde můžeme zlepšit, je to právě v počtu hozených strikeů. Obrana za nadhazovačem hrála bez větších zaváhání.

Draky na turnaji reprezentoval David Chvátal, který je stěžejním hráčem kádru ročníku narození 2004. Hraje na třetí metě, v zadním poli a na nadhazovacím kopci. Velké poděkování patří Davidovi Winklerovi, kterému se podařilo turnaj organizace Perfect Game situovat v České republice a věříme, že příští rok bude o účast na turnaji větší zájem a ukáží se i týmy mimo evropské. Organizace byla na místě skvělá, všechny týmy byly postupně v odpoledních hodinách testovány a každý hráč má tak svůj vlastní profil se statistikami i hodnotami z testů na stránce perfectgame.org.

Hráči mají nyní své klubové povinnosti. Proběhnou České baseballové poháry, kdy hráči budou pod drobnohledem zejména v Blansku na U15. Po prázdninách jsou v plánu výběry do národního týmu pro kluky narozené 2004 a 2005 a další turnaj pro vybraný tým do 14 let.

 

Za RT výběru do 14 let

Jan Felkl

Starší články