>

„Kdo hraje, nezlobí“ aneb jak patnáctky vybojovali trojkorunu

felkl_clanky, 05.10. 2017 Aktuality

Minulý rok na podzim Ondřej Chlubna ve 14 letech vyházel finále MČR a Draci porazili Hrochy. Stačilo mu na to 80 nadhozů během 7 směn. V neděli dostal šanci obhájit svou pověst po roce, ale ve třetí směně šel s 60 nadhozy dolů. Ano, takový je baseball, ale proto ho máme rádi. Jako každý sport, je nevyzpytatelný.

Kategorii do 15 let jsem koučoval druhý rok za sebou. Některé kluky už znám 5 let a vídám je častěji než svoje rodiče. Někdy to není žádný med, ale mohu vám říci, že tuto neděli to bylo s třešničkou na dortu.

Ale zpátky k zimní přípravě a celé sezóně. V zimě kluci absolvovali od listopadu do konce března jednou týdně atletický trénink s Eliškou Kutrovou, které patří velké díky. Další tréninkovou jednotkou byl vždy baseball, a to buď kondiční příprava na hale nebo pálkařské tréninky. Na konci března jsme se jako tým Draci zúčastnili turnaj PONY v Praze, kde jsme se sestavou bez budoucích reprezentantů skončili na 7. místě, jestli mi paměť správně slouží. V dubnu začala oficiálně sezóna a starší polovina týmu nastupovala v zásadě jen za tým juniorské soutěže a mladší kluci si tak všichni spravedlivě zahráli soutěž do 15 let.

V červnu jsme však v plné síle přijeli bojovat do Prahy na Český baseballový pohár. 3 zápasy se klukům podařilo vyhrát o rozdíl 20 bodů. V sobotu si však 2 tahouni týmu nešťastně zlomili ruku a v neděli bylo tak o zábavu postaráno. Finále díky předešlému incidentu nabralo na dramatičnosti a bylo to jeden z nejlepších utkání roku, u jakého jsem byl. Výsledek 7:6 hovoří za vše, pro radost kluků, v jejich prospěch. Na konci školního roku byla polovina týmu účastník letní dětské olympiády v Brně, na které kluci po vyrovnané bitvě v semifinále, získali krásné 3. místo.

Přes léto byl nabitý program. Skoro polovina týmu byla v kadetském národním týmu, který se sice neprosadil v semifinále proti Německu a nepostoupil tak na MS, ale za to i tak přivezl bronzové medaile po výhře nad Francií. Skoro totožní hráči se podívali do USA s výběrem junior league. Další kluci z týmu měli šanci získat zkušenosti v zámoří ve výběru Davida Winklera a cenné zkušenosti si přivezli z Floridy.

Léto uteklo jako voda a zpět v černých dresech jsme soupeřili na konci září s Třebíčí Nuclears o 1. místo v regionu. Zadařilo se. Na MČR, které se odehrálo v Blansku jsme měli všechny uzdravené. Hned v prvním zápase se Ondřeji Chlubnovi podařilo odpálit HR a zbytku týmu udal tempo, které bylo vražedné. Ve skupině jsme neváhali ani jednou a postoupili jsme tak do semifinále s Hrochy Brno. Hroši nás potrápili určitě nejvíc. Byl to pěkný zápas s postupovým nábojem, my se v sobotu radovali z výsledku 10:5. Finálovým soupeřem byla zase Eagles Praha, posilněná na tuto sezónu o 4 kluky ze Sokolu Hluboká. Nebudu si hrát na svatouška, i náš tým přivítal na jaře nové tváře, Ondřeje Filipa z Techniky a Adama Prudila z Blanska. Nám v neděli nechyběl nikdo ze základní sestavy, Praze jedna zlomená ruka přibyla týden před turnajem. Naši matadoři Pařízek a Chlubna měli kosti srostlé a na síle týmu to bylo znát. Jiránek z Hluboké proti Chlubnovi. Byli jsme domácí Eagles hned v první směně obsadila všechny mety. Povedená double play 5-3 ve spolupráci Prudil Mergans a jdeme z pole bez bodu. Na útočné představení ze sobotního semifinále jsme nemohli být pyšní. Ve finále jsme si chuť spravili hned v první směně 8 doběhy. Klíčem k úspěchu byli 3 perfektně provedené Hit and runy a 3 odpaly na warning track. Obrana zahrála perfektně, za to Eagles si v zápase vybrali slabší chvíle a chybovali v poli 7krát. Po 3 směnách na kopci vystřídal Chlubnu Ondra Filip. Ten zvládl 6 autů a zápas skončil rozdílem po 5 směnách v náš prospěch 14:4.

Pavel Pařízek získal ocenění nejlepšího nadhazovače turnaje za 6 směn v semifinále. Stejné ocenění by zasloužili i Boris Večerka nebo Milda Tomeček, kteří byli perfektní na 14 let. MVP – nejužitečnější hráč byl vyhlášen Ondřej Chlubna, který míče opíral o plot, na nadhozu byl naše jednička a v poli hrál na spojce, jako by se tam narodil. Cenou za celoroční píli a hlavně čas, který jsme jako tým sportu dali, byla trofej za 1. místo.

Když jsme u toho času na hřišti, každoročně se řeší, kolik hrát zápasů a že kluci musí mít čas také na tréninky a samozřejmě na školu. Já osobně vidím počet zápasů jako klíč našeho úspěchu. Jádro týmu odehrálo za celou sezónu 7 turnajů, 18 zápasů v regionu a nespočet směn během tréninku. Na soupisce máme 19 hráčů a nemyslím si, že by si někdo mohl stěžovat na herní čas. Kdo si stěžuje, ten si příští rok zahraje zase mnohem víc než letos, protože bude starším v kategorii.

Klukům jednoduše patří jedno velké díky, protože to byl další krásný rok, kdy mě hodně naučili a věřím, že já naučil mnohem víc je. Jedno jméno musím přece jenom vyzdvihnout. Je to Kuba Kotačka, syn Martina Kotačky, jednoho z našich trenérů. Kuba nedostal do vínku talentově to, co ostatní, ale jeho docházka na tréninky je blízko ke 100 procentům. Když se mu něco řekne, poslouchá a je vděčný za každou chvíli, kdy může hrát. Když nehraje, fandí. Když hraje, fandí. On je jeden z hnacích motorů, proč tuhle práci dělám. Kvůli radosti ze hry, která je právě u Kuby vždy naprosto ryzí a upřímná.

Díky všem: Ondřej Chlubna, David Mergans, Šimon Drápela, Pavel Zeman, Pavel Pařízek, Lukáš Malý, Matěj  Vlach, Ondřej  Králík, Milan Prokop, Adam Prudil, Dominik  Polgár, Patrik  Moštěk, Jakub  Kotačka, Ondřej  Koukal, Boris  Večerka, Milan  Tomeček, Tomáš Šťastný, Martin Hájek a Ondřej Filip.

Lukáš Janíček jako asistent byl skvělý, protože kluky držel stále v dobré náladě. Tomáš Koukal je jeden z nejpreciznějších lidí, které v systému máme a každý výjezd na turnaj byl pro nás radostí. V neposlední řadě se k týmu připojil také Milan Prokop starší. Všem mockrát děkuji za spolupráci. Sám bych na tu smečku nikdy nestačil.

Rodiče. Bez vás by mě z dětí asi šla hlava kolem. Moc všem děkuji za dopravu na zápasy, za fandění a za servis během zápasů. Věřím, že se budeme ještě dlouhá léta vídat na hřišti s úsměvem.

Za Draci U15

 

Honza Felkl

 

PS: Vyhráli jsme…a tak se v pondělí loučíme s Lukášem Janíčkem se sezónou koupaním ve Svratce v boratových plavkách. Těšte se.

 

Starší články