>

Nejen Pohár juniorů v Ostravě

felkl_clanky, 19.06. 2017 Aktuality

     Minulý víkend se našich 15 hráčů do 18 let zúčastnilo první  celorepublikové turnajové prověrky. Byli jsme jeden z devíti juniorských týmů postupového ČBP U18.  Jako jeden ze čtyř  týmů jsme se  na podzimní MČR kvalifikovali již ze základní části našeho regionu Jih ( na MČR postupuje pouze 6 týmů,  2 z regionu Jih a 2 z regionu Severozápad, o 2 poslední místa se bojovalo na Poháru) . Ale postup z našeho regionu  rozhodně nebyl jednoduchý. Začali jsme hned porážkou od Hrochů. Až  pak jsme šňůrou 11 výher v řadě skončili na    1. místě nejsilnější juniorské soutěže, kde druhou příčku obsadili zmínění  Hroši se 3 porážkami a jistý postup na MČR neměli ani hráči Třebíče Nuclers ani Techniky Brno.

     Zpátky k Poháru. Protože pro nás nebyl cílem postup, chtěli jsme turnaj využít k tomu, aby všech 6 našich nadhazovačů dostalo svůj zápas, užili si ho a ukázali nám, jak si umí poradit se soupeřem. Samozřejmě s cílem vyhrát, ale důležitější bylo nasazení, soustředění a týmový výkon. Nakonec vzhledem ke zranění Viktora Večerky a propršené sobotě se jednalo o 5 různých startérů v 5 zápasech.

      Začali jsme v pátek o půl desáté ráno s Třebíčí. Protože jsme chtěli vidět čtvrteční večerní zápas mužů na CEB poháru , vyjížděli jsme v 6 ráno z Brna.  Zápas dostal do rukou Martin Klanica, neházel špatně, ale na obraně se zřejmě podepsalo to brzké vstávání a udělali jsme se světový rekord v počtu chyb. Dosavadní průměr z 12 zápasů v lize byl jedna chyba na zápas, ale teď jsme jich udělali 6. Přestože si nemyslím, že bychom bylo horším týmem, prohra 6:9.  V dalším zápase ve skupině    potkáváme Tempo Praha, míč na kopci drží Tomáš Jurčík.  Na nadhozu  i na pálce Tempa září dva extraligoví bijci -  Pláteník a Zelenka. Přestože oba dokážou opřít jeden odpal o plot, víc jak na jeden bod to u nich  nestačilo a vyhráváme jistě 14:1.  Postupujeme jako 4. tým do dvou tříčlennných semifinálových skupin, ale v sobotu pořád prší. Nakonec zápas s Arrows  Ostrava jdeme odpoledne hrát.  Za nás na kopci Vašek Tauš, od nich Prokeš.  Z minima jsme vytěžili maximum a v dohrávce 5. směny, při jednom autu, 2 strajcích, vedeme 1:0. Déšt je ale proti a utkání končí. Po poradě s technickým komisařem byl na neděli změněn formát turnaje, spodní trojice týmů je poslána domů, 5. a 6. tým hrají o celkové 5. místo a 4 týmy si zahrají semifinále a finále. Takže zápas s Arrows znovu od začátku.  Sice jsme chtěli, aby se raději pokračovalo v rozehraném zápase, ale to se nám prosadit nepodařilo a jak se nakonec ukázalo, ten bod nám chyběl :), :), :).

     V neděli dostává šanci Ondra Furko ( který házel ve středu CEB cup a tak se mohl postavit na kopec až poslední den turnaje)  a pokračoval ve výborných výkonech všech našich nadhazovačů. Pospal bych to asi takto: v sobotním zápase s Ostravou jsme nebyli lepší a vyhrávali jsme, v neděli jsme, dle mého, tahali za delší provaz, ale prohráli jsme – 0:1 v sedmi směnách . A klobouk dolů před odvahou soupeře. Jejich běžec se dostal na metu po naší jediné chybě a při dvou autech, které ho posunuly na metu třetí, tu domácí ukradl. V té době, ve 4. směně, to dokonce vypadalo pro Ondru na  no-hit, ale lose :).  Skvělý zápas, ale výsledkově zklamání.

       V zápase o třetí místo nás podržel Zdeněk Chvátal a  Třebíči jsme oplatili vstupní turnajovou porážku. Nesmíme ale zapomenout, že nám to v závěru soupeř ulehčil svými chybami. My jsme byli za nulu v kolonce chyb dost rádi.  

      Celkově naprostá spokojenost s turnajem. 5 nadhazovačů odházelo 5 výborných zápasů. Viděli jsme, že dobrá obrana není automaticky a že udělat bod je proti dobrému soupeři velmi těžké.  Oba zápasy s Arrows skončily 2:2 na hity. Na mistrovství to bude boj o každou metu, boj o každý bod. Všichni naši pálkaři musí pochopit, jak důležité jsou produktivní auty, jak důležitý je kvalitní stav na pálce. Že i zdánlivé drobnosti ( dostat na 2 striky míč do hry, posunout odpalem či ulivkou běžce, dostat jakkoliv soupeřovu obranu pod tlak) mohou rozhodnout o úspěchu či neúspěchu celoročního snažení. Nesmíme zapomenout, že i soupeři umí hrát baseball a využijí všechny příležitosti, které jim nabídneme. 

Za realizační tým juniorů Pavel Chadim a Tomáš Furko.     

Starší články